“Malarstwo jest dla mnie bardzo ważne. Jest realizacją twórczej pasji. Możliwością spojrzenia na świat inaczej, nieszablonowo. Daje mi możliwość wyrażenia siebie, a także pretekst do dogłębniejszemu przyglądaniu się światu. Z drugiej strony jest to także rzemiosło... i dużo pracy ;)”
W swoim malarstwie Tomasz Kozłowski czerpie przede wszystkim z fotografii. Jego twórczość to próba zatrzymania dla świata wyjątkowości chwili. Motorem tego malarstwa zdaje się być ciekawość, pasja, afirmacja życia. Główni bohaterowie to moment, gest, blik, atmosfera… Tak wnikliwe przyglądanie się życiu jest odwieczną próbą poszukiwania prawdy, sensu – sztuki czy życia samego w sobie.    

Czym jest dla Ciebie malarstwo?
Malarstwo jest dla mnie bardzo ważne. Jest realizacją twórczej pasji. Możliwością spojrzenia na świat inaczej, nieszablonowo. Daje mi możliwość wyrażenia siebie, a także pretekst do dogłębniejszemu przyglądaniu się światu. Z drugiej strony jest to także rzemiosło... i dużo pracy ;)

Czy mógłbyś opowiedzieć nam o swojej artystycznej drodze?
Pierwszym istotnym punktem w mojej edukacji artystycznej było Liceum Plastyczne w Łodzi. Tam poznałem podstawy malarstwa, rysunku, a także stawiałem pierwsze kroki w pracy twórczej - co zaowocowało pierwszymi wystawami (w Łodzi i Norymberdze). Po ukończeniu liceum naturalnym wyborem były studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wybrałem Wydział Tkaniny i Ubioru. Tu miałem przyjemność uczęszczać do pracowni Prof. Andrzeja Sadowskiego oraz Prof. Tadeusza Śliwińskiego.  W trakcie studiów odkryłem w sobie także drugą pasję czyli grafikę. Dyplom obroniłem w 2008 roku. Po ukończeniu studiów miałem cztery wystawy indywidualne i brałem udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Byłem finalistą konkursów o Grand Prix Fundacji im. Eibisch oraz Triennale z Martwą Naturą.       

Od kiedy pracujesz w Aflofarmie?
W Aflofarmie pracuję już niemal półtora roku na stanowisku graphic designer.

Czy Twoje umiejętności malarskie przydają się w świecie grafika komputerowego w Aflofarmie? W jak dużym stopniu możesz je wykorzystywać?
Jak najbardziej. Są to światy z pozoru dalekie od siebie, a jednak w wielu aspektach się zazębiają. Doświadczenie z mojej malarskiej działalności często jest pomocne przy projektowaniu. Pewna forma wrażliwości, ciągłe poszukiwanie inspiracji, często nieszablonowe spojrzenie są bardzo przydatne i niezbędne w pracy projektanta. A z drugiej strony przy malowaniu korzystam z dyscypliny i organizacji pracy, której nauczyłem sie podczas pracy w Aflofarmie.