Fundacja „My kochamy Pabianice” należąca do Aflofarm Farmacja Polska postanowiła wesprzeć Pabianickie Centrum Medyczne  przekazując nowoczesny respirator do intensywnej opieki medycznej.

W Polsce najwięcej zachorowań na COVID-19 zanotowano dotychczas na Mazowszu (175) i w woj. łódzkim (111) – stan na wtorek 24 marca. Większość osób zakażonych wirusem odczuwa łagodne objawy, jednak niektórzy doświadczają poważniejszych dolegliwości i mogą wymagać opieki szpitalnej. W tym przypadku, kluczowym czynnikiem decydującym o skutecznym leczeniu chorych może okazać się dostęp pacjentów do respiratorów.

Fundacja „My kochamy Pabianice”, która od lat wspiera lokalne środowisko medyczne i aktywnie przyczynia się do rozwoju miasta, tym razem również postanowiła pomóc. Fundacji udało się zakupić warty prawie 100 tyś. zł respirator Axcent Lyra X2, który trafił na oddział intensywnej terapii Pabianickiego Centrum Medycznego.

- Od wielu lat udzielamy placówce wsparcia, dokładając cegiełkę do lepszego zdrowia i komfortu przebywających w niej pacjentów. Nie zapominamy przy tym o lekarzach i pielęgniarkach. Chcielibyśmy, aby specjaliści z naszego szpitala mogli pracować w jak najlepszych warunkach i na najlepszym sprzęcie. Dlatego tym razem zdecydowaliśmy się przekazać pabianickiemu szpitalowi najwyższej wydajności respirator do wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej. Chciałbym, żeby nigdy nie był potrzebny, jednak w obecnej sytuacji to sprzęt, który naprawdę ratuje życie – mówi Andrzej Furman, prezes fundacji „My kochamy Pabianice”.

Przekazany respirator Axcent Lyra X2, nazywany też sztucznym płucem, jest urządzeniem intensywnie wspierającym lub całkowicie zastępującym mięśnie pacjenta podczas wykonywania pracy oddechowej. W przypadku zakażenia koronawirusem, który atakuje płuca, daje on pacjentowi czas oraz potrzebne siły na walkę z chorobą.

- Osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2 z ciężką niewydolnością oddechową, będą absolutnie potrzebowały podłączenia pod respirator. W procesie leczenia kluczowa może okazać się nie liczba łóżek, ale właśnie dostęp do respiratorów. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za ten dar dla pabianiczan - mówi dr Włodzimierz Abramowicz ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Specjalistyczny respirator to kolejna forma wsparcia udzielona Pabianickiemu Centrum Medycznemu przez firmę Aflofarm oraz przynależne jej fundacje. W ubiegłych latach, beneficjentami były m.in. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który otrzymał sprzęt medyczny o wartości około 600 tys. złotych, Oddział Rehabilitacji, który wyposażono w 58 specjalistycznych łóżek czy Oddział Urologiczny, któremu przekazano środki na zakup lasera holmowego.

- Stoimy po stronie zdrowia, dlatego działania z zakresu odpowiedzialności społecznej, profilaktyki zdrowotnej oraz wsparcia placówek medycznych zawsze były istotnym elementem naszej działalności. Dowodem tego jest fundacja „My Kochamy Pabianice”, będąca jedną z dwóch fundacji należących do Aflofarmu, która od ponad 9 lat wspiera Pabianickie Centrum Medyczne. Cieszymy się, że przekazując respirator mogliśmy pomóc kolejny już raz - nie tylko szpitalowi, ale też pabianiczanom leczonym przez placówkę – podkreśla Jacek Furman, prezes zarządu Aflofarm Farmacja Polska.